Buty trekkingowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu

  • 18 lipiec 2017
  • 0 Komentarzy
Buty trekkingowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu

Buty trekkingowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu

Buty trekkingowe to specjalistyczne obuwie do wędrówek pieszych w trudnym terenie – najczęściej górskim. Ponieważ trasy w nich pokonywane są zazwyczaj dość trudne należy zadbać o to, by obuwie było wygodne i bezpieczne. Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając buty do wędrówek górskich.Badura - Trekkingi Męskie w Góry

Buty trekkingowe z membraną czy ze skóry?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań na forach dla miłośników pieszych eskapad. Jak można się spodziewać zarówno jedne jak i drugie mają swoje wady i zalety.

Membrana

Membrana to drobna siatka wtopiona w tkaninę pokrywającą obuwie. Jest ona na tyle gęsta, że nie przepuszcza cząsteczek wody do wnętrza buta, dzięki czemu obuwie jest wodoodporne. Z drugiej jednak strony jej otwory przepuszczają cząsteczki pary wodnej, która tworzy się wewnątrz buta, i pozwalają na wydostanie się jej na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu membrany buty są nieprzemakalne i oddychają, co wyraźnie poprawia komfort ich noszenia. Niestety ma ona także swoje wady. Przede wszystkim przy nieprawidłowym noszeniu membrana może ulec zniszczeniu, a co za tym idzie buty zaczynają przemakać. Po wtóre odparowanie wody z wnętrza buta jest możliwe tylko wtedy, gdy między wewnętrzną a zewnętrzną częścią buta jest różnica temperatur. Jeśli na zewnątrz jest temperatura powyżej 15 stopni, wówczas woda nie odparowuje i stopy pocą się. Dlatego obuwie z membraną doskonale sprawdza się podczas wędrówek odbywających się od jesieni przez zimę do wczesnej wiosny oraz na wilgotnych szlakach.

Skóra

Trekkingi damskie skórzaneDrugim rodzajem tworzywa, z którego wykonywane są buty trekkingowi jest skóra. Jej główną zaletą jest przepuszczalność dla wilgoci niezależna od temperatury otoczenia. Ponadto dobrze pielęgnowane buty skórzane wytrzymują zazwyczaj znacznie dłużej niż obuwie z membraną. Wadą skórzanych butów jest mniejsza odporność na przemoknięcie. Tym samym buty skórzane można nosić cały rok, ale nie warto przechodzić w nich nawet przez niewielki górski strumyk.

Podeszwa w butach trekkingowych

Drugim ważnym elementem jest podeszwa. Wybierając buty dla siebie trzeba wziąć pod uwagę na jaką trasę się wybieramy. Ogólna zasada dotycząca wyboru podeszwy brzmi: im trudniejszy szlak tym twardsze buty. Jeśli wybieramy się w góry i konieczne będzie założenie raków, wówczas należy kupić buty z twardą podeszwą, ponieważ raki lepiej się jej trzymają i mniej się niszczą.

Buty w góry a szwy i przeszycia

W przypadku obuwia wykorzystywanego w wędrówkach górskich bardzo ważne jest, aby buty trekkingowe nie przemakały. Należy pamiętać, że woda przedostaje się do butów nie tylko przez materiał, z którego zostały wykonane ale również przez szwy oraz łączenia. Dlatego najlepsze buty trekkingowe to te, które mają jak najmniej szwów i przeszyć.

Sprawdź naszą ofertę:

» Damskich butów trekkingowych

» Męskich butów trekkingowych

Zostaw komentarz

* Pseudonim
* E-mail: (Not Published)
* Komentarz
Przepisz kod