Pielęgnacja obuwia: jak dbać o buty?

 • 20 maja 2018
 • 1 Komentarzy
Pielęgnacja obuwia: jak dbać o buty?

Pielęgnacja obuwia: jak dbać o buty?

Dbałość o obuwie i odpowiednia pielęgnacja butów to najważniejsze w przedłużeniu ich trwałości. Stan butów w dużej mierze zależy od tego jak o nie zadbamy od samego początku i niezależnie od materiału z jakiego zostały wykonane, jak je zabezpieczymy przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak kurz, brud czy na przykład deszcz. Tylko jak robić to poprawnie, aby móc cieszyć się ulubioną parą butów jak najdłużej?

Na początek musimy pamiętać o zaimpregnowaniu naszej nowej pary butów zaraz po kupnie, a jeszcze przed ich pierwszym użyciem. W tym celu musimy zakupić wraz z butami odpowiedni środek do impregnowania obuwia, który będzie dopasowany do materiału, z którego zostały wykonane. Po powrocie do domu dokładnie nakładamy impregnat na cały but równomierną warstwą. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, aby obuwie było całkowicie suche. Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostawiamy buty na kilka chwil, aby dany materiał wchłonął środek zabezpieczający i dopiero wtedy ponawiamy tę czynność raz jeszcze lub dwa. Taką impregnację obuwia należy co jakiś czas powtarzać po uprzednim wyczyszczeniu butów wilgotną szmatką. Ważne jest również to, aby nie spryskiwać butów zbyt dużą ilością preparatu i nie polerować ich gdy jeszcze są wilgotne.

Systematyczność oraz dokładność w czyszczeniu i impregnowaniu butów nie ma natomiast wpływu na uszkodzenia mechaniczne lub czynniki atmosferyczne, które mogą osłabiać ochronę i działanie impregnatu, a co za tym idzie, jego częściowe usunięcie. Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed tym, gdyż jest to całkowicie naturalny proces, który nieuchronnie będzie wpływał na stan naszych butów. Dlatego tym bardziej namawiamy do kupowania impregnatów wysokiej jakości o bogatym składzie zawierającym odpowiednio wyselekcjonowane składniki takie jak tłuszcze oraz oleje.

Różne rodzaje skóry to różne impregnaty

W branży obuwniczej poprzez termin „skóra” rozumie się zwierzęce skóry, które w procesie garbowania ulegają konserwacji. Z biegiem lat, dzięki elastyczności skóry, wykształciły się rożne metody i rodzaje powlekania oraz garbowania. Możemy wyróżnić kilkanaście rodzai klasyfikacji skór, natomiast skupimy się na kilku najważniejszych.

Skóra lakierowana - jak o nią dbać?

Obuwie lakierowane powinno być czyszczone zwilżoną szmatką. Nie powinno być impregnowane, ponieważ impregnacja takich butów zabierze połysk oraz zniweluje efekt lakierowania. Polecamy dedykowane do lakierowanego obuwia kremy oraz ściereczkę z flaneli.

Welur oraz nabuk - jak pielęgnować?

Welur potocznie zwany „zamszem” oraz nabuk, którego struktura przypomina tę z owocu brzoskwini, wymagają już innego typu pielęgnacji. Zamiast ściereczek zaleca się stosowanie szczotek wykonanych z włosia z miękkim drutem lub nawet gumy. Świetnie wyczyszczą tego typu obuwie i ochronią przed kolejnym zabrudzeniem. Ten typ butów będzie wymagał dokładnej impregnacji środkiem w spray’u. W sprzedaży mamy wiele impregnatów tego typu.

Pielęgnacja skóry gładkiej

Do obuwia wykonanego z gładkiej licowej skórki zalecamy zakup kremu o odpowiednim odcieniu, który zostanie delikatnie nałożony miękką ściereczką. Po nałożeniu środka ochronnego należy but wypolerować tak, aby uzyskać połysk. Należy pamiętać o tym, że obuwie musi być suche przed nałożeniem kremu.

Ważne jest też suszenie takiego obuwia po deszczowej pogodzie, gdyż buty wykonane ze skóry nie są odporne na czynniki atmosferyczne i niestety z łatwością przemakają. Stąd warto zainwestować w dobry krem, który je zabezpieczy. Podczas suszenia można również zastosować prawidła, które zapobiegną deformacji butów.

Skóra typu Brush i Nappa

Nadzwyczajnie miękkie i gładkie, wymagają delikatnego traktowania oraz szczególnej dbałości, takiej samej jak przy gładkim rodzaju skóry. Przy pielęgnacji tego typu obuwia istotna jest systematyczność.

Syntetyki - jak dbać o buty syntetyczne?

Do imitacji skóry naturalnej nie warto stosować past dedykowanych do skór, gdyż nie spełni ona takiej samej roli jak przy obuwiu skórzanym. Wystarczy miękka gąbeczka w połączeniu z małą ilością czyszczącego płynu.

jak dbac o buty sportowe

Tekstylia - jak pielęgnować?

Materiały tekstylne innymi słowy włókiennicze wymagają szczotkowania na sucho. Do zaimpregnowania butów wykonanych z materiału możemy zakupić środek w sprayu. Zaleca się pianki w sprayu, które oczyszczą but i poprawiają kolor. Zakazuje się prania, które może znacząco uszkodzić takie obuwie, a co za tym idzie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

 

 

 

 

1Komentarzy

  • Avatar
   PielegnacjaObuwia
   kwi 8, 2020

   Pielęgnacja obuwia nie musi być trudna. Wystarczy zastosować odpowiednie produkty do ich pielęgnacji. Każdy materiał posiada bowiem swoje właściwości stąd tez należy dokładnie czytać etykiety. Zastosowanie nieodpowiednich środków może tylko zaszkodzić,

Zostaw komentarz

* Pseudonim
* E-mail: (Not Published)
* Komentarz
Przepisz kod